אם יש פרט אחד בתהליך בנייה שכמעט אף פעם, אף אחד לא חושב עליו, הוא מכסה ביוב. כי מי רוצה בכלל להתעסק עם החור השחור הקטן שכל מה שזורם לתוכו (ולפעמים מתוכו) מעלה בנו זיכרונות וריחות, איך לומר בעדינות.. לא ממש נעימים.

אז תתפלאו, אם יש משהו שכדאי ורצוי לחשוב עליו בזמן שבונים ומעצבים את הבית, או כל מתחם אחר, למען האמת, הוא מכסה ביוב. הוא אמנם מאוד קטן, אך מאוד משמעותי בבית עבור הדרך בה תנקו את הרצפה ותנקזו את המים. וזאת לפני החיבור החשוב שלו כחלק אחיד בריצוף, הן מבחינת התאמת הגבהים והן מבחינת העיצוב. כן, חשוב שהחיפוי של פתח הביוב יהיה תואם לאופי הריצוף, בין אם זה קרמיקה, בין אם זה דק או כל חיפוי אחר.
מכסה ביוב

למעשה, בזמן הבניה, אנחנו מחויבים להציב חיפוי ביוב ממתכת ולמקמו מעל בריכת הביוב. אליו מתחבר, ברוב המקרים, מכסה הביוב, שיאפשר פתיחה חלקה בעת הצורך, מבלי לעקור ולשבור את המרצפות.

כאן מגיע מקומם של הכיסויים הדקורטיביים לביוב, המיוצרים מסוגים שונים של ברזל ונירוסטה. ההבדל ביניהם הוא במחיר ובעמידות של מכסה הביוב. הברזל בדרך כלל יהיה הבחירה הזולה ביותר, אך כך גם אורח החיים בשימושו. מהר מאוד הוא יחליד ויהיה צורך להחליפו. בנירוסטה, ניתן לבחור בין שני סוגים: הראשון (מסוג 304) עמיד מאוד מפני חלודה, אך השני (מסוג 316), בעל העמידות הגבוהה ביותר מבין שלוש האפשרויות.

האופן שבו תתבצע העבודה, הוא החלק החשוב ביותר, משום שכאן, הביוב זקוק למקצוענים אמיתיים במיקום המכסה ושילובו כחלק בלתי נפרד מהריצוף, בגובה הנכון ועם המסגרת הנכונה. ומי מאיתנו לא מכיר את חוסר האונים המלווה את שטיפת הרצפה, כאשר מכסה הביוב גבוה יותר מקו הרצפה, וכמעט בלתי אפשרי לנקז את המים אל תוך החור. תאמינו לנו, שעבור הרגעים האלו, אתם זקוקים לצוות המיומן ביותר לבצע את התאמת גובה מכסה הביוב לרצפה.

כך גם באשר לעיצוב התואם, שישתלב עם המרצפות או עם הדק. אתם זקוקים לעין טובה שתספק לכם מכסה ביוב במראה נקי ומהודק, שתוכלו להתגאות בו ובעיקר, לא לשים לב שהוא שם.

חשוב לציין שהמכסה דקורטיבי בלבד ואינו מגן מפני הריחות שעלולים לצוף מהביוב. אמנם זה נושא לא פחות חשוב, אך מה שזורם בתוך צינורות הביוב זה כבר למאמר אחר לגמרי..

לסיכום, במהלך הבנייה או השיפוץ, אתם תרצו לשים דגש גם על מכסה הביוב. לא חשוב מה המחיר, כשתשקיעו בהתאמה שלו לריצוף, אתם תזכו ליהנות מנראות מעודנת ושקט נפשי להרבה מאוד זמן. אבל כדי שזה יקרה, חשוב לדאוג שאיש המקצוע שמבצע את ההתקנה, מבין את המשמעויות ואת חשיבות ההתקנה הנכונה של הביוב והצבת המכסה בגובה הנכון. בהצלחה!

כתיבת תגובה